Други живот РТС часова

1. РТС час је видео-лекција

РТС часови су тридесетоминутне видеo-лекције креиране тако да на поступан начин, корак по корак, уз обиље примера и задатака воде ученике кроз наставне јединице. Не местима где ученици треба да размисле и дају одговор на постављено питање или реше задатак, аутори праве кратке паузе, а затим објашњавају одређени поступак и саопштавају тачан одговор. Обајшњења су концизна, јасна, примерена узрасту ученика. Ништа у овим видео-записима није образовно сувишно, нити одступа од предвиђених исхода конкретних наставних јединица.

Дакле, квалитет РТС часова утемељен је у њиховој директној повезаности са програмом наставе и учења, али и у чињеници да је њихов садржај био подвргнут двостепеној провери:

  • пре емитовања на Радио-телевизији Србије садржај часова прегледали су и одобрили просветни саветници ангажовани од стране Министарства просвете и
  • пре описивања на националном репозиторијуму DOOR – Дигитални отворени образовни ресурси (https://door.prosveta.gov.rs/) садржај часова поново су прегледали и описали метаподацима наставници Учитељског факултета универзитета у Београду и њихови сарадници[1].
С друге стране, већ је на први поглед уочљива немогућност остваривања стварне образовне интеракције предавача са ученицима. Телевизија као медијум омогућава само симулирану интеракцију која се огледа у паузама у говору предавача након постављених питања. Претпоставља се да ученици који гледају видео-лекцију улажу когнитивни напор како би размислили о постављеном задатку и одговорили на питање. Чак и да је заиста тако, мотивација ученика временом опада, јер они не добијају повратну информацију за баш своје ангажовање.  Они добијају информацију о томе шта је тачан одговор на питање или исправан закључак до кога је требало доћи на основу неких примера, али су ускраћени за коментар на њихово лично постигнуће. 

Ученици су, у ствари, у пасивној улози - прате излагања, примере које предавач даје и његове одговоре на постављена питања.  Они не морају ништа да ураде како би стигли до краја лекције.


[1] Опис више од 6.000 РТС часова метаподацима на ДООР-у реализован је у оквиру пројекта „Премошћивање дигиталног јаза у Србији за најугроженију децу”, који су заједнички реализовали Министарство просвете, Делегација Европске уније у Србији и УНИЦЕФ.