4. лекција: Филозофске дисциплине

Покушај: 5

Логика, Методологија и Теорија сазнања

У току 3. разреда у оквиру предмета Филозофија, обрађивали сте две дисциплине филозофије: Логику и Методологију. Логика се бавила најопштијим принципима мишљења, какав је, рецимо принцип непротивречности, такође и облицима ваљаног закључивања. Још су се стари Грци у филозофији ослањали на логику, а Аристотел је своја разматрања сакупио у посебну књигу која је сачувана до данас, а која је добила име Органон (оруђе – на грчком). Логика је била оруђе сваког мишљења.

Методологија је област која се издвојила у савремено доба након што су науке преузеле бављење конкретним областима стварности. Ова дисциплина се бави методама које најуспешније воде ка напретку у науци и ка поузданости научних теорија. Универзална метода свих природних наука је емпиријска метода посматрања и експеримента.

Џон Лок Овај обрат ка емпирији као јединој методи науке догодио се након дуге расправе у оквиру Теорије сазнања, филозофске дисциплине, којој је дао систематски облик Џон Лок у 17. веку. Лок је свој задатак у књизи Оглед о људском разуму, видео као расправу о пореклу, границама и извесности људског сазнања. Кант је основно питање теорије сазнања формулисао у облику „Шта могу да знам?“. Питање је дакле, на чему треба да се темеље поуздана и корисна знања, којим путевима знање напредује и којим вредностима и принципима би требало да се руководимо у науци и филозофији, а самим тим и у животу.
Џон Лок
Завршили сте 0% лекције
0%