Духовни трагови - промишљање и писање

Сентандреја. На слици је главни трг Фо и српска Благовештенска црква
Благовештенска црква у Сентандреји
(фотографија: Петар Милошевић)   

Центар културног живота Срба у јужној Угарској била је Сентандреја. Овај градић у Мађарској, удаљен 20 километара од Будимпеште, био је једно од најсевернијих насеља Срба у Угарској.  Због турских освајања Будима, била је скоро опустела у XVII веку, да би отпочела нови живот захваљујући насељавању 8000 српских породица након Велике сеобе 1690. године. У XVIII веку постала је духовни (седиште српске архиепископије) и културни, па и економски центар српског народа. У њој су живеле имућне трговачке породице које су саградиле седам православних цркава у новом, барокном стилу. Осниване су и школе. У њој су деловали многи учени људи, међу којима се по значају истиче Гаврил Стефановић Венцловић. Сентандреја је дала и једног великог српског књижевника који је деловао у XIX веку, Јакова Игњатовића.

Слава Сентандреје није дуго трајала. У XIX веку, због промењених околности друштвени живот у њој почиње да јењава, да би се њен „српски идентитет“ скоро потпуно угасио у XX веку. Данас је овај град у Мађарској место у које српски туристи радо свраћају на путу ка Будимпешти, како би посетили музеје и цркве и присетили се њене некадашње славе.

Сентандреју по значају многи пореде са Хиландаром у Грчкој.

„Сентандреја на Дунаву усред Мађарске, и Хиландар на Егејском мору у Грчкој, јединствена су два примера грандиозних споменика које је један народ подигао у туђој земљи, ван својих државних и етничких граница. Гледајући на јужној периферији српске културе Хиландар, у коме нестају последњи српски монаси, и на северној Сентандреју, у којој изумиру последњи српски грађани, задивљеном посматрачу се чини да је све то зидано залуд, за неког кога нема." (Милан Кашанин)

Промишљање и писање

    • Размисли о духовним траговима које је посејао један народ у прошлости.
      • Колико су они важни?
      • Шта их чини неизбрисивим?
    • Прочитај песму Сентандреја Васка Попе.  Упореди је са записом Милана Кашанина.
    • Напиши есеј у коме ћеш се осврнути на значај духовних трагова из прошлости једног народа  за њихову садашњост и будућност.