За оне који желе да знају више

Анализа мокраће је део редовне праксе медицинских установа јер одређене вредности количине неких супстанци могу указивати на неко обољење у организму. Такође на болест може указати и присуство неких ћелија, попут ћелија крви.

Већ према боји мокраће може да види неко стање организма. Лекари разликују чак дванаест различитих боја. Обично се каже да светлије нијансе указују на довољну хидратацију, али је заправо најбоље да урин буде светложут до златне боје. Требало би да научиш како изгледа нормална боја урина како би се лакше видела када је присутна неправилност. Није добро када је урин безбојан (транспарентан). Овакав урин означава да се премашујете препоручена дневна количина течности. Уколико је урин повремено безбојан, то не представља већи проблем, али ако редовно нема боје то може бити знак неких здравствених поремећаја, укључујући дијабетес и болести бубрега. Узимање диуретика (лекова који изазивају појачано мокрење) може довести до оваквог урина.

Са друге стране, тамножути урин је нормалан и не указује на болест, али „обавештава“ да је потребно унети више течности. На инфекције може да указује црвенкасти урин, а браон и црни на неке опасније болести.

Занимљиво је да мокраћа може имати и крајње неочекиване боје, попут зелене, плаве и љубичасте. Постоје нека наследна стања која се тешко дијагностикују, а која могу изазвати плави урин, као што је тзв. синдром плаве пелене. Неке бактеријске инфекције уринарног система органа могу изазвати плаву боју урина. Међутим, најчешће плави урин је резултат хране која садржи плаву боју или употребе лекова, попут оних за ублажавање болова.

Utolsó módosítás: 2023. October 13., Friday, 09:27