Лекција: Излучивање
Излучивање
Излучивање представља процес избацивања течности из тела. Највећи део те течности је вода са њом се избацују и продукти које су ћелије створиле током свог рада, а који организму нису потребни. Можемо рећи да је то отпад који одбацујемо.
Људи излучују на три начина. Главни начин је мокрење или уринирање. Мокраћа или уреа је течност која се ствара у бубрезима. Бубрези су парни органи пасуљастог облика, смештени са леве и десне стране кичме и то њеног слабинског региона.
Бубрези (1), мокраћоводи (2), мокраћна бешика (3) и мокраћна цев (4)
На уздужном пресеку бубрега уочавамо кору и срж. У кори се налазе многобројна бубрежна телашца и она, попут филтера, пречишћавају крв која им пристиже преко капилара. Такође задржавају и одређену количину воде, која се добрим делом касније враћа у крвоток, али се ипак нека количина и одбацује. Наиме, од бубрежних телађаца полазе бубрежне цевчице које су изувијане и тиме је пут течности дужи. Тиме се добија и време да се што више воде врати у крвоток и тако организам неће дехидрирати. Бубрежне цевчице се уливају у заједничке сабирне каналиће, а ови опет се уливају касније у мокраћоводе.
Мокраћоводи одводе мокраћу у мокраћну бешику, а од ње полази мокраћна цев. Мокраћна бешика се празни тако што се њени горњи мишићни зидови згрче, а доњи (који спречавају да мокраћа оде у мокраћну цев) опусте. Код нас је тај процес под утицајем воље, али се код беба мокраћна бешика празни рефлексно.